After having been open for a long time, the switch S was closed at time t = 0. T
ID: 2123566 • Letter: A
Question
After having been open for a long time, the switch S was closed at time t= 0. The EMF of the ideal battery is
(a) At what rate is energy being delivered by the battery at time t = 0.950 s?
W
(b) How much energy has been delivered by the battery during the first 1.900 s after the switch has been closed?
J
(c) At what rate is energy being stored in the magnetic field of the inductor at time t = 0.950 s?
W
(d) How much energy has been stored in the magnetic field of the inductor during the first 1.900 s after the switch has been closed?
J
(e) At what rate is thermal energy being produced in the resistor at time t = 0.950 s?
W
(f) How much thermal energy has been dissipated in the resistor during the first 1.900 s after the switch has been closed?
J
Explanation / Answer
the circuit is not visible.plz upload it or better send me at gurudev660@gmail.com i will solve it in 10 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.