A celebrity holds a press conference, which is televised live. A television view
ID: 2123061 • Letter: A
Question
A celebrity holds a press conference, which is televised live. A television viewer hears the sound picked up by a microphone directly in front of the celebrity. This viewer is seated 2.3 m from the television set. A reporter at the press conference is located 5.7 m from the microphone and hears the words directly at the very same instant that the television viewer hears them. Using a value of 343 m/s for the speed of sound, determine the maximum distance between the television viewer and the celebrity.
Explanation / Answer
diff of distance = 5.7-2.3 =3.4m
time taken to travel thi distance t = 3.4/343 =0.00991 s
distance travelled by electrical signal = 3*10^8*0.00991 = 2973 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.