A celebrity holds a press conference, which is televised live. A television view
ID: 2021812 • Letter: A
Question
A celebrity holds a press conference, which is televised live. A television viewer hears the sound picked up by a microphone directly in front of the celebrity. This viewer is seated 1.9 m from the television set. A reporter at the press conference is located 4.9 m from the microphone and hears the words directly at the very same instant that the television viewer hears them. Using a value of 343 m/s for the speed of sound, determine the maximum distance between the television viewer and the celebrity.Explanation / Answer
time reqiured for the sound waves to travel from TV to viewert1 = s1/v s1 = distance between TV to viewer = 1.9 m v = speed of sound = 343m/s time reqiured for the em waves to travel toviewer t = s/c s = maximum ditance between the television viewer and thecelebrity c = 3*108 m/s time reqiured for the em waves to travel toviewer t = s/c s = maximum ditance between the television viewer and thecelebrity c = 3*108 m/s time reqiured for the sound waves to travelfrom microphone to reporter t2 =s2/v s2 = distance between repor ter and micro phone = 4.9m then t1+t = t2 t = t2-t1 s/c =( s2/v )- (s1/v) ----1 plug the values in 1 and solve for sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.