I dont have time to finish my homework, this should be a few easy points for som
ID: 2122924 • Letter: I
Question
I dont have time to finish my homework, this should be a few easy points for somebody
1. The ship in the figure below travels along a straight line parallel to the shore and a distance d = 670 m from it. The ship's radio receives simultaneous signals of the same frequency from antennas A and B, separated by a distance L= 740 m apart. The signals interfere constructively at point C, which is equidistant from A and B. The signal goes through the first minimum at point D, which is directly outward from the shore from point B. Determine the wavelength of the radio waves.
m
http://www.webassign.net/sercp9/14-p-035.gif
2. A 70.00-cm guitar string under a tension of 50.000 N has a mass per unit length of 0.10000 g/cm. What is the highest resonant frequency that can be heard by a person capable of hearing frequencies up to 22,000 Hz?
kHz
3. Standing-wave vibrations are set up in a crystal goblet with four nodes and four antinodes equally spaced around the 20.0-cm circumference of its rim. If transverse waves move around the glass at 860 m/s, an opera singer would have to produce a high harmonic with what frequency to shatter the glass with a resonant vibration?
kHz
5. Two adjacent natural frequencies of an organ pipe are found to be 1020 Hz and 1105 Hz.
Explanation / Answer
1) PLD = lambda/2
sqrt(740^2+670^2)-670=lambda/2
lambda = 656.5 m
2) frequency = n sqrt(T/u)/2L
22000 = n*sqrt(50/(0.1*100/1000))/(2*.7)
n=435
so f = 435*sqrt(50/(0.1*100/1000))/(2*.7)
f=21970.8
3) so 2 wavelength = .2
wavelength = .1
f = 860/.1 = 8600 Hz=8.6 kHz
4)
f2/f1 = sqrt(T2/T1)
f2 - f1 = 1.1E2 - 1.1E2*sqrt(5.4E2/6.1E2)=6.5 Hz
5) if open on both ends
f = n*v/(2L)
here fundamental would be 85 Hz
so open on both ends
length = 2*343/85=8.07 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.