One of the 63.5-cm-long strings of an ordinary guitar is tuned to produce the no
ID: 2122798 • Letter: O
Question
One of the 63.5-cm-long strings of an ordinary guitar is tuned to produce the note B3 (frequency 245Hz ) when vibrating in its fundamental mode.(A)Find the speed of transverse waves on this string.
(B)If the tension in this string is increased by 1.0%, what will be the new fundamental frequency of the string?
(C)If the speed of sound in the surrounding air is 344m/s, find the frequency of the sound wave produced in the air by the vibration of the B3 string.
(D)If the speed of sound in the surrounding air is 344m/s, find the wavelength of the sound wave produced in the air by the vibration of the B3 string.
Explanation / Answer
a)V/2l=245 V=245*2*0.635=311.15m/s b)sqrt(T/u)=311.15m/s After increasing by 1%, sqrt(1.01T/u) New fundamental frequency: sqrt(1.01)*245=246.22 Hz c)Frequency of sound wil be same as frequency of wave on string =245 hz d)Wavelength of sound wave=344/245=1.4m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.