One of the 57.5cm -long strings of an ordinary guitar is tuned to produce the no
ID: 1304217 • Letter: O
Question
One of the 57.5cm -long strings of an ordinary guitar is tuned to produce the note B3(frequency 245 Hz) when vibrating in its fundamental mode.
1. Find the speed of transverse waves on this string.
2. If the speed of sound in the surrounding air is 344 m/s, find the frequency of the sound wave produced in the air by the vibration of the B3 string.
3. If the speed of sound in the surrounding air is 344 m/s, find the wavelength of the sound wave produced in the air by the vibration of the B3 string.
Explanation / Answer
f= n*v/(2L) ; n=1 as it is fundamnetal mode.
1) v= 245*2*0.575 = 281.75m/s.
2) frequency will be the same = 245Hz.
3) wavelength = v/f= 344/245 = 1.4041 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.