A large balloon of mass 233 kg is filled with helium gas until its volume is 327
ID: 2122518 • Letter: A
Question
A large balloon of mass 233 kg is filled with helium gas until its volume is 327 m3. Assume the density of air is 1.29 kg/m3 and the density of helium is 0.179 kg/m3.
(a) Draw a force diagram for the balloon. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.)
(b) Calculate the buoyant force acting on the balloon.
N
(c) Find the net force on the balloon and determine whether the balloon will rise or fall after it is released.
(d) What maximum additional mass can the balloon support in equilibrium?
kg
Explanation / Answer
Helium gas = 330 m3 x 0.179 kg/m3
= 59.07 kg
total mass = 59.07 kg + 223 kg
= 282.07 kg
Net force = 282.07 kg x 9.8
= 2764.286 N
Since buoyant force acting on the balloon is 4171.86 N > net force 2764.286 N, it will rise
Additional force = 4171.86 N - 2764.286 N
= 1407.574 N
Maximum additional mass = 1407.574 N "divide" 9.8
= 143.63 kg
density of the surrounding air will affect.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.