Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a sinusoidal transverse wave moves along a stretched string in the +j direction

ID: 2121844 • Letter: A

Question

a sinusoidal transverse wave moves along a stretched string in the +j direction with amplitude 5 cm, wavelength 2 m, and wave speed 200 m/s. The particles in the string oscillats along the z axis.


a) What are the wave number, frequency, and angular frequency of the wave?

b) Write a possible wave function for the wave with an explanation.

c) If the tension in the string is 50N, what is the linear mass density of the string?

d) How much average power is transmitted along the string?

e)What would the wave function be in (b) if the wave traveled in the -j direction?


*** Answer all parts and show work for five star rating!

Explanation / Answer

a)Wave no = 1/wave length = 0.5


frequency = speed/wavelenth = 200/2 = 100 Hz


K = 2*pi/wavelength = 3.14


angular frequency(w) = 2*pi*100 = 628 rad/s


b)Z = 5cm sin(Kx-628t)


c) V = Sqrt(T/q)


q is linear mass density of the string


q = 1.25 *10^-3 Kg/m



d)POWER = 1/2*q*w^2*A^2*V = 0.5*1.25*10^-3*628^2*0.05^2*200 = 123.25 W




e)Z = 5cm sin(Kx+628t)

Dr Jack
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote