The parameters of the elements in this circuit are as follows: R1 = 28 Ohm, R2 =
ID: 2121380 • Letter: T
Question
The parameters of the elements in this circuit are as follows: R1 = 28 Ohm, R2 = 79 Ohm, C1 = 47 mu F, C2 = 18 mu F, L1 = 14 mH, and L2 = 32 mH. (None of the flux from inductor L1 links 1 any of the turns of inductor L2, and vice versa.) The angular frequency is omega = 758 rad/s. The EMF is not specified but the peak current is measured to be Imax = 1.44 A. Calculate: The net capacitive reactance of the circuit. The net inductive reactance of the circuit, The net impedance of the circuit. The power factor of the circuit. The peak voltage across C1. The peak voltage across L1.Explanation / Answer
Rnet = R1+R2 = 28+79 =107 ohms....................... Cnet = c1c2/c1+c2 = 47*18/47+18 = 13 uF................. Lnet = L1 +l2 =46 mH................... a. XC= 1/ wC = 1/758*13uF =101.48 ohms.................. b.Xl = wL = 758*0.046 =34.686 ohms............................ if these two are correct i will anwer the rest, please let me know ASAP
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.