A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to w
ID: 2121052 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to waves on the surface of the water. It takes 2.80sfor the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.690m. The fisherman sees that the wave crests are spaced 7.00mapart.
(A)How fast are the waves traveling?
(B)What is the amplitude of each wave?
(C)If the total vertical distance traveled by the boat were 0.450 m, but the other data remained the same, how fast are the waves traveling ?
(D)If the total vertical distance traveled by the boat were 0.450 m, but the other data remained the same, what is the amplitude of each wave?
Explanation / Answer
(A) Wavelength = 7 m
Time period = 5.6 s
Velocity of wave = 7/5.6 = 1.25 m/s
(B) Amplitude = 0.69 / 2 = 0.345 m
(C) The speed of the wave is same as above i.e. 1.25 m/s
(D) The amplitude of the wave will then be 0.45 / 2 = 0.225 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.