The strength of the magnetic field within a solenoid is B = 3.4 x 10 -2 T (outsi
ID: 2120574 • Letter: T
Question
The strength of the magnetic field within a solenoid is B = 3.4 x 10-2 T (outside the solenoid B = 0). A smaller, single loop is placed in the solenoid parallel to the plane of each loop in the solenoid. The resistance of the solenoid is 6.4 %u03A9, the resistance of the loop is 0.33 %u03A9, the diameter of the solenoid is 0.08 m, and the diameter of the loop is 0.045 m. An emf of 12 V is placed across the ends of the solenoid and the length of the solenoid is 0.5 m.
A) If the emf across the solenoid is varied so that the current in the solenoid now decreases to zero at a constant rate over a time interval of 7.5 seconds, what is the current through the loop during this time? (If the direction of the induced current in the loop is in the same direction as the current in the solenoid, give your answer as a positive value; if the direction of the induced current in the loop is in the opposite direction compared to the current in the solenoid, give your answer as a negative value.)
I =
Explanation / Answer
(A) emf = -d(phi)/dt , phi = loop area * B
B = 2.9e-2(1 - t/7.5), dB/dt = -3.41e-3 T/s and d(phi)dt = -3.41e-3*1.59e-3 = -5.42e-6V
So loop current = -5.42e-6/0.34 = -15.9 uA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.