You have a spring attached to the bottom of a container. The spring is aligned v
ID: 2120573 • Letter: Y
Question
You have a spring attached to the bottom of a container. The spring is aligned vertically. The container is filled with water (density 1.0 x 103 kg/m3). The spring constant of the spring is 370 N/m.
a) First, you place a brick in the water, on top of the spring. The brick is a standard UK brick (10.0 cm by 20.0 cm by 5.5 cm). It weighs 2.75 kg. What is the brick%u2019s density?
b) What is the buoyant force on the block?
c)How much does the block compress the spring?
d) Next, you tie a block of oak to the spring. This block is the same volume as the aluminum block. Its density is 0.56 x 103 kg/m3. How much does the spring stretch when the block is tied to the top of it?
Explanation / Answer
(a) Mass = 2.75
Volume = 10*20*5.5 = 1100 cm^3 = 1.1*10^-3 m^3
Density = mass/volume = 2.75/1.1*10^-3 = 2500 Kg/m^3
(b)
Buyoant force = (volume of brick)*(density of water)*g = 1.1*10^-3*1000*9.8 = 10.78 N
(c)
force by spring = k*x
Apply N.L.M.
Force of spring + buyoant force = weight of brick(m*g)
k*x + 10.78 = 2.75*9.8
kx = 16.17
x = 16.17/370 = 0.0437 m = 4.37 cm
block compresses the spring 4.37 cm
(d)
force by spring = k*x
Buyoant force = (volume of brick)*(density of water)*g = 1.1*10^-3*1000*9.8 = 10.78 N
Apply N.L.M.
Force of spring + Mass of block = Buyoant force
k*x + (density)*(volume)*g = 10.78
kx = 10.78 - 6.037 = 4.74
x = 4.74/370 = 0.0128 = 1.28 cm
the spring stretch 1.28 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.