Long, long ago, on a planet far, far away, a physics experiment was carried out.
ID: 2117806 • Letter: L
Question
Long, long ago, on a planet far, far away, a physics experiment was carried out. First, a 0.210-kg ball with zero net charge was dropped from rest at a height of 1.00 m. The ball landed 0.450s later. Next, the ball was given a net charge of 7.80%u03BCC and dropped in the same way from the same height. This time the ball fell for 0.645s before landing.
Part A
What is the electric potential at a height of 1.00 m above the ground on this planet, given that the electric potential at ground level is zero?
Please answer in V
Explanation / Answer
let acceleration of gravity be g
whe there is electrostatic force
1/2*g*t^2=h
g=2h/t^2=2*1/0.45^2=9.87m/s2
for second case
a=2h/t^2=2*1/0.645^2=4.8m/s2
tjis difference in acceleration is attributed to electrostatic force
m(a-g)=qE
E=m(a-g)/q=-0.21*(9.87-4.8)/(7.8*10^-6)=-136500V/m
V=-EL=-136500*1= -136500V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.