Problem: A particle of mass m is attached to one end of a light slender rod whic
ID: 2117488 • Letter: P
Question
Problem:
Explanation / Answer
a) intial energy of the system = pot. energy of spring + gravitational potential energy + kinetic energy of the rad and mass.
intial energy = 0 + 0 + 0 = 0 J
here... the axis OB is considered to be the reference for gravitiational potential energy ..
finally... height displacement of mass m = 2b sin 44 = 2*0.125 sin 44 = 0.1736646 m ..
so final gravitaitonal potentail energy = - m*9.8 * 0.1736646 = - 1.701913 m
vertical distance of the string from the pulley = ( b/2 + b sin 44 ) =
horizontal distance of the string from pulley = b(1- cos 44 )
so final length L = sqrt ( ( b/2 + b sin 44 )^2 + (b- bcos 44 ) ^2)
L = sqrt ( b^2 /4 + b2 sin^2 44 + b^2 sin 44 + b^2 + b^2 cos^2 44 - 2b^2 cos 44 )
L = b* sqrt ( 2 + 0.25 + sin 44 - 2 cos 44 ) = 1.2272 * b
intial length = b/2 = 0.5 b ..
so extension in spring = (1.2272 - 0.5 ) * b = 0.7272 *b = 0.7272 * 0.125 = 0.0909 m
so final potential energy of spring = 0.5 * 230 * 0.0909^2 = 0.95022315 J
final kinetic energy = 0 ..
so final energy = 0.95022315 - 1.701913 m + 0 = intial energy = 0
so mass m = 0.95022315 / 1.701913 = 0.5583265 kg ..
b)
at 22 degrees...
.. height displacement of mass m = 2b sin 22 = 2*0.125 sin 22 =0.093652 m ..
so final gravitaitonal potentail energy = - 0.5583265*9.8 * 0.093652 = - 0.5124263
vertical distance of the string from the pulley = ( b/2 + b sin22 )
horizontal distance of the string from pulley = b(1- cos 22 )
so final length L = sqrt ( ( b/2 + b sin 22 )^2 + (b- bcos 22 ) ^2)
L = sqrt ( b^2 /4 + b2 sin^2 22 + b^2 sin 22 + b^2 + b^2 cos^2 22 - 2b^2 cos 22 )
L = b* sqrt ( 2 + 0.25 + sin 22 - 2 cos 22 ) = 0.8776* b
intial length = b/2 = 0.5 b ..
so extension in spring = (0.8776 - 0.5 ) * b = 0.7272 *b = 0.7272 * 0.125 = 0.0472 m
so final potential energy of spring = 0.5 * 230 * 0.0472^2 =0.256246J
final kinetic energy = 0.5 * m * v^2 = 0.5 * 0.5583265 *v^2 = 0.27916325 * v^2
so final energy = 0.256246 - 0.5124263 + 0.27916325 v^2 = intial energy = 0
so velocity v = 0.957952 m/sec ..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.