Brian is attempting to high jump over a crossbar set at 2.44 m (8 ft). At the in
ID: 2116156 • Letter: B
Question
Brian is attempting to high jump over a crossbar set at 2.44 m (8 ft). At the instant of takeoff (when he is no longer in contact with the ground) his vertical velocity is 4.0 m/s, and his center of gravity is 1.25 m high.
a. What is Brian%u2019s vertical acceleration at the instant of takeoff?
answer:9.81 m/s2 downward
I need workout steps please.
b. How much time elapses after takeoff until Brian reaches his peak height?
answer:0.41 s
I need workout steps please.
c. What peak height does Brian%u2019s center of gravity achieve?
answer:2.07 m
I need workout steps please.
Explanation / Answer
A.While airborne, vertical acceleration stays at a constant -9.8m/s2
B.Flight time = 2v/(-g)=2*4/-(-9.8)= 0.816326 s. Since the high point would be half of
the flight time, peak height will be attained at 0.408 s.
C.Maximum height = v^2/-(2g)=4^2/-(-2*9.8)=16/19.6=0.816236
Since he began at 1.25 m, we must add 1.25 m to 0.816236 m = 2.066 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.