Assume: The bullet penetrates into the block and stops due to its friction with
ID: 2115748 • Letter: A
Question
Assume: The bullet penetrates into the block and stops due to its friction with the block. The compound system of the block plus the bullet rises to a height of 0.11 m along a circular arc with a 0.2 m radius. Assume: The entire track is frictionless. A bullet with a m1 = 30 g mass is fired horizontally into a block of wood with m2 = 4.04 kg mass. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Calculate the total energy of the composite system at any time after the collision.
Answer in units of J
Taking the same parameter values as those in Part 1, determine the initial velocity of the bullet. Answer in units of m/s
Explanation / Answer
E=(4.04+0.03)*9.8*.11=4.38 J (ans)
(4.04+0.03)*v^2/2=4.38
v=1.467 m/s
0.03*v=(4.04+0.03)*1.467
v=199.034 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.