Assume: The bullet penetrates into the block and stops due to itsfriction with t
ID: 1288282 • Letter: A
Question
Assume: The bullet penetrates into the block and stops due to itsfriction with the block. The compound system of the block plus thebullet rises to a height of 7 cm along a circular arc with a 13 cmradius. Assume: The entire track is frictionless. A bullet with am1 =30 g mass is fired horizontally into a block of wood withm2 =5.12 kg mass. The acceleration of gravity is9.8m/s2 .
a.) Calculate the total energy of the composite system at any timeafter the collision. Answer in units of J
b.) Taking the same parametervalues as those in Part 1, determine the initial velocity of thebullet. Answer in units of m/s.
c.) Denote vbullet to be the initialvelocity, find the momentum of the compound systemimmediately after thecollision.
Explanation / Answer
a) TE = (m+M)*g*h = (0.03+5.12)*9.8*0.07 = 3.5329 J
b) m*Vbullet = (M+m)*V
TE = 0.5*(M+m)*V^2
V = 1.171 m/s
Vbullet = (M+m)*V/m = 200.29 m/s
c) P = (M+m)V = 6.03 kg m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.