1.) A wooden casket is thought to be 15700 years old. How much carbon would have
ID: 2115328 • Letter: 1
Question
1.)
A wooden casket is thought to be 15700 years old. How much carbon would have to be recovered from the object to yield a 14C counting rate of no less than 10counts/min with a detection efficiency of 20 percent?
g
2)
(a) Use the following equation
to show that after N head-on collisions of a neutron with carbon nuclei at rest, the energy of the neutron is approximately (0.714)NE0, where E0 is its original energy. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.)
(b) How many head-on collisions are required to reduce the energy of the neutron from 2.3 MeV to 0.03 eV, assuming stationary carbon nuclei?
3)
A wooden casket is thought to be 15700 years old. How much carbon would have to be recovered from the object to yield a 14C counting rate of no less than 10counts/min with a detection efficiency of 20 percent?
g
Explanation / Answer
minutes = 15700*365*24*60 = 8.2519*10^9 minutes
eff= 20
req rate = 8/20 *100 =40 counts/min
leap yesrs =3925
no of minutes =
15700*365*24*60 *40 +3925*24*60*40
=
330302880000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.