Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball (m=1kg) is dropped from a height of 3 m. Assume no air resistance. After

ID: 2114295 • Letter: A

Question

A ball (m=1kg) is dropped from a height of 3 m. Assume no air resistance. After it bounces off the ground it only reaches a height of 2 m.

a) What is the balls change in energy?

b) Where did the energy go?

c) What was the work done during the bounce?

d) What is the change in the momentum of the ball before and after the bounce?

e) What is the impulse created by the impact of the ball with the ground?

f) If the ball is in contact with the ground for 0.02s, what is the force that the ball experienced during impact?


Explanation / Answer

a) mg*3-mg*2 = 9.8J

b) it wasted as heat energy

c) work done = -9.8 J

d) m*(sqrt (2*3*g)-sqrt(2*2*g))= 1.407

e) impulse = 1.407

f) force = impluse/delta t

= 70.36

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote