Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A man with mass m 1 = 54 kg stands at the left end of a uniform boat with mass m

ID: 2113937 • Letter: A

Question

A man with mass m1 = 54 kg stands at the left end of a uniform boat with mass m2 = 174 kg and a length L = 2.6 m. Let the origin of our coordinate system be the man%u2019s original location as shown in the drawing. Assume there is no friction or drag between the boat and water.


1 - After walking to the right edge of the boat, how far has the man moved from his original location? (What is his new location?) answer should be 1.98 m


2 - After the man walks to the right edge of the boat, what is the new location the center of the boat?


3 - Now the man walks to the very center of the boat. At what location does the man end up?

Explanation / Answer


3) The displacement of the man is given by
%u2206x = s/(1 + m(man)/m(boat)) =2.6/(1+54/174) = 1.98m to the right from the origin.

4) The center of mass of the boat has moved to the left by
delx = 2.6/(1 + m(boat)/man) =2.6/(1+174/54)=0.61578947368 m to the left from its original position.
= 2.6/2 m - 0.615= 0.685 right side from the origin.


(This is the mass center of the boat alone, the mass center of the boat with man is still at the old distance from the origin).

5)
dels = 1.3/(1+54/174) = 0.99m to the left


the new position of man = 1.98m- 0.99m =0.99 m to the right of the origin.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote