A man traveling on a bicycle along a straight road that runs parallel to and rig
ID: 1402836 • Letter: A
Question
A man traveling on a bicycle along a straight road that runs parallel to and right next to some railroad tracks. While moving at 10 m/s, he hears the whistle of a train that is behing him. The frequency emitted by the train's whistle is 820 Hz, but the frequency the man hears is 774 Hz. The speed of sound is 340 m/s.
A.) What frequency is heard by a stationary observer located between the train and the bicycle?
B.) What is the speed of the train, and is the train traveling away from or toward the bicycle?
Explanation / Answer
A)
Frequency heard by man on bicycle ; f = [(c-Vm)/(c+Vt)]*fo
Frequency heard by stationalry man, f' = [c/(c+Vt)]*fo
So, f/f' = (c-Vm)/c = 1-Vm/c
So, 774/f' = 1 - 10/340
So, f' = 797.5 Hz <---------answer
B)
Frequency heard , f = [(c-Vm)/(c+Vt)]*fo
where Vm = velocity of man = 10 m/s
Vt = velocity of train
c = velocity of sound in air = 340
As the observed freqiency is less than emitted frequency, so the sign of Vm is -ve and Vt is +ve so as to make (f < fo) which means that the train is moving away from the bicycle <-------answer
So, 774 = [(340-10)/(340+Vt)]*820
So, Vt = 9.61 m/s <--------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.