The electromotive force of the voltage supply is 120V and the internal resistanc
ID: 2113243 • Letter: T
Question
The electromotive force of the voltage supply is 120V and the internal resistance is 5W.
R(bulb)= 12ohms
a) In order for the bulb to glow appreciably, the current flow through the filament must be at least 0.7 A. What is the maximum resistance the resistor can have for the bulb to glow?
b) When the circuit is attached, the actual current through the bulb is 1.0 A. What is the rate of resistive heat loss through the resistor?
c) Replacing the bulb with a completely discharged 0.05F capacitor, we then send electrical current through the resistor to charge the capacitor. How long will it take to charge the capacitor to 90% capacity
Explanation / Answer
Part A)
V = IR
120 = (.7)(5 + 12 + R)
R = 154 Ohms
Part B)
The real R
120 = 1(5 + 12 + R)
R = 103
P = V^2/R
P = (120^2)/103
P = 140 Watts
Part C)
Apply q = Q(1 - e^-t/RC)
R = 103 + 5 = 108 Ohms
.9 = (1 - e^-t/(108)(.05))
t = 12.4 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.