2nd question******************* An experimenter sets up a microscope with a 4.00
ID: 2112075 • Letter: 2
Question
2nd question*******************
An experimenter sets up a microscope with a 4.00 mm objective lens. The object distance between the object and the center of the objective lens, d0 = 4.13 mm.
What is:
The image distance(units required) between the objective lens and the image created by the objective, di=_______
The tube length (units required) L=_____
The lateral magnification of the objective Mo=_____
If an eyepiece of focal length 31.3 is used, what is the magnifying power of this microscope? Calculated microscope magnifying power: _______
Again thanks for any help!
Explanation / Answer
Part A)
1/f = 1/do + 1/di
1/4 = 1/4.13 + 1/di
di = 127.1 mm
Part B)
From the picture, L is given as di - fo
L = 127.1 - 4 = 123.1 mm
Part C)
M = di/do
M = 127.1/4.13 = 30.8
Part D)
M = L(250)/(fo)(fe)
M = (123.1)(250)/(4)(31.3)
M = 245.8 (or round to 246)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.