A rotating space ship has a mass of 1,000,000 kg, most of it due to a large cyli
ID: 2112021 • Letter: A
Question
A rotating space ship has a mass of 1,000,000 kg, most
of it due to a large cylindrical tank of water (radius 10 m)
on the central axis of the ship (with outer hull radius
20 m). While making its way to Alpha Centauri, the ship
spins about this axis to generate the illusion of gravity.
(a) Initially the rotation rate is set so that the centripetal acceleration of a person just inside the
outer hull is equal to the normal acceleration of
gravity on the surface of the Earth. What is the linear speed of a point just inside the outer hull?
(b) What is the angular velocity of a point just inside
the outer hull?
(c) What is the angular momentum of the ship (For
this part, ignore the mass of the ship outside the
water tanks.)
(d) A year or so into the trip they realize that the rotation is making the pilots seasick. Not wanting to
waste fuel using rockets to slow the rotation, they
decide to use angular momentum to their advantage, and instead pump the water out of the central
tanks into a thin shell around the outer hull. What
is the new angular velocity after this operation?
(Again, consider only the mass of the water.)
(e) What is the acceleration of a person just inside the
outer hull after the operation in part (d)?
Explanation / Answer
a) g = v^2/r
=> v = sqrt(gr) = sqrt(9.8*20) = 14 m/sec answer
b) w = v/r = 14/20 = 0.7 rad/sec answer
c) angular momentum = Iw = mr^2/2 *w = (1000000*10*10/2)*0.7 = 35000000 km.m^2.rad/sec answer
d)conserving angular momentum:
Iw = I'w'
=> 35000000 = mr^2*w'
=> 35000000 = 1000000*20*20*w'
=> w' = 0.0875 rad/sec answer
e) a = rw'^2 = 20*0.0875*0.0875 = 0.153125 m/sec^2 answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.