4-kg object is pulled along a frictionless horizontal surface by a horizontal fo
ID: 2111281 • Letter: 4
Question
4-kg object is pulled along a frictionless horizontal surface by a horizontal force of 13.34 N. If the object is at rest at t = 0 , how fast is it moving after 4.91 seconds (in m/s)?
The coefficient of static friction between the floor of a truck and a box resting on it is 0.3. The truck is traveling at 96 km/h. What is the least distance in meters in which the truck can stop if the box is not to slide?
3. A man swings his child in a circle of radius 0.63 m . If the mass of the child is 24.2 kg and the child makes one revolution in 1 s, what is the magnitude of the force in newtons that must be exerted by the man on the child?
Explanation / Answer
1. f=ma
13.34 = 4a...a=3.335m/s^2
v=u+at.... = 3.335x4.91 = 16.37485m/s
2. a= 9.8x0.3 = 2.94m/s^2
now... 711.111/(2x2.94) = 120.937 m
3. F = mv^2/r ...v=3.958m/s
F = 601.764 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.