Answer On the highway a car accelerates from its initial velocity vo= 5 m/s to r
ID: 2109979 • Letter: A
Question
Answer
On the highway a car accelerates from its initial velocity vo= 5 m/s to reach the velocity of Vf= 25 m/s in t=25 seconds. What is the value of the acceleration a (m/s ) ? What is the magnitude of the force F that is exerted by the driver to the back of the car's seat if the driver's mass is m = 75 kilograms ? HINT: use the second Law of Newton to calculate the force and the data from part (A). The car moves with the constant velocity of vf = 25 m/s on a straight road the distance of d = 95 kilometers. How soon (in hours) the car will cover this distance ? HINT: Recall that 1 km = 1000 meters. 1 h = 60 min, 1 min = 60 seconds.Explanation / Answer
A) From newtons law of motion, V(final)= V(initial) + acceleration x time hence a = (vfinal - vinitial) / time
B) from newtons 2nd law, Force= mass x acceleration = 75 x acceleration from 1st part
C) d= 95 km = 95 x 1000 m as 1km =1000m Now, vfinal = distance / time ; hence time= distance / Vf
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.