A nuclear power reactor generates 3.7 × 10 9 W of power. In one year (365.25 da
ID: 2109616 • Letter: A
Question
A nuclear power reactor generates 3.7 × 109 W of power. In one year (365.25 days), what is the change in the mass of the nuclear fuel due to the energy being taken from the reactor?
An electron is accelerated from rest through a potential difference that has a magnitude of 3.20 × 107 V. The mass of the electron is 9.11 × 10-31 kg, and the negative charge of the electron has a magnitude of 1.60 × 10-19 C. (a) What is the relativistic kinetic energy (in joules) of the electron? (b) What is the speed of the electron? Express your answer as a multiple of c, the speed of light in a vacuum.
Explanation / Answer
1) E = dm c^2 3.7E9*365.25*24*60*60 = m *3E8^2 m=1.297 kg 2) a) KE = d PE = 1.6E-19*3.2E7=5.12E-12 J b) KE = (gamma - 1) m c^2 (1/sqrt(1-beta^2)-1)*9.11E-31*3E8^2 = 5.12E12 beta=0.999876
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.