A notch filter is needed to remove 60 Hz noise from a system. Use the circuit to
ID: 1715788 • Letter: A
Question
A notch filter is needed to remove 60 Hz noise from a system. Use the circuit to design such a filter.
a. Assume L=100 mH, find C.
b. If the output is to be measured across a 10 ohm load, what will Q be?
c. What is the magnitude of the transfer function at 60 Hz?
d. Assume that the source is not ideal and has a 50 ohm source resistance. What will be the new transfer function for the system?
e. What will be the magnitude of this new transfer function at 60 Hz?
f. What is the Bandwidth of the filter?
Explanation / Answer
L= 100 mH
Fc = 60 Hz
(a) as we know Fc =1/(2LC)
C= 1/[(4*^2*L*Fc)
=4.2 mF
(b) Q= (L/C)/R=0.487
(C) h(w)= transfer function= vo/v1
At w= 60 hz, h(w) =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.