Tw masses, (m1 = 600g and m2 = 150g) are hanging from a meter stick. m1 is locat
ID: 2108123 • Letter: T
Question
Tw masses, (m1 = 600g and m2 = 150g) are hanging from a meter stick. m1 is located at the 10cm mark and m2 is at the 7cm mark. If the center-of-mass of the combination (made up of the meter stick and the two point masses) is at the 30-cm mark of the meter stick, what is the mass of the meter stick?
I don't understand how to solve this... I've tried a number of different methods, and all return innacurate ansers. Note: The solution is 300g
Here is what I have tried:
ΣFy=0
-Mrg-m1g-2g+N=0
(Where Mr is the mass of the meter stick and N is a normal force pointed in the posetive-y direction at the same x-coordinate as the center of mass)
ΣFτ=0
0-(20cm)m1g-(40cm)m2g+0=0
(Where the first 0 represents the torque from gravity and the last 0 represents the torque from the normal force)
I feel so stuck... I'd love some advice on this one!
Explanation / Answer
Let us say the mass of stick = M, and position of COM = 50 .
Then COM equation.
m1*x1 + m2*x2 + M*50 = (m1 + m2 + M)*x(com)
m1 =600
m2 =150
x1= 10
x2= 7
x(com) =30
putting it we have
M = 772.5 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.