A diverging lens with a focal length of -22 cm and a converging lens with a foca
ID: 2107084 • Letter: A
Question
A diverging lens with a focal length of -22 cm and a converging lens with a focal length of 19 cm have a common central axis. Their separation is 19 cm. An object of height 3.0 cm is 10cm in front of the diverging lens, on the common central axis. Where does the lens combination produce the final image of the object (the one produced by the second, converging lens)?
A) Where is the image located as measured from the converging lens?
B) What is the height (absolute value) of that image?
C) Is the object real or virtual?
Explanation / Answer
1/v + 1/10 = -1/22
so v = -6.875 cm
u' = -(6.875 + 19) = -25.875 cm
1/v' + 1/25.875 = 1/19
so v' = 71.5 cm
a) 71.5 cm
b) m = 6.875 / 10 x 71.5/25.875 = 1.899 = I/O
so I = 5.699 cm
c) real
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.