Force required. A uniform ladder is 10m long and weighs 200 N. The ladder leans
ID: 2105849 • Letter: F
Question
Force required.
A uniform ladder is 10m long and weighs 200 N. The ladder leans against a ,vertical, frictionless wall at a point 8 m above the ground. A horizontal force F is applied to the ladder 2m from the base of the ladder (as measured along the ladder), If the applied force. F, is 50N, what is the force of the ground on the ladder?(b) If the coefficient of static friction between the ladder and the ground is 0.38, what minimum value of F will cause the ladder to just to start to move toward the wall?Explanation / Answer
sum torque about the bottom
sin theta = 8/10
torque = 2 *50* sin theta - F*10*sin theta - 200*5*cos(theta) = 0
2*50*8/10 -F*10*8/10 + 200*5*sqrt(1-(8/10)^2)=0
F=85
sum forces in the x
F bottom +50-85 = 0
F bottom = 35
b) when it just starts to move friction = uN
sum forces in the y:
N - 200 = 0
N = 200
so friction = 0.38*200=76 N
so sum forces in the x:
F - Ftop -76 = 0
F top = F - 76
sum torques about bottom
2*F*8/10 -(F - 76)*10*8/10 + 200*5*sqrt(1-(8/10)^2)=0
F=188.75 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.