A lens is made of glass with an index of refraction of 1.5. The front surface of
ID: 2103228 • Letter: A
Question
A lens is made of glass with an index of refraction of 1.5. The front surface of the glass is flat, and the back surface is convex with a radius of curvature of 10 cm. (a) What is the focal length of the lens? (b) What is the power of the lens? (c) This lens is used to project an image of the sun on a screen. How far must the screen be placed from the lens? (Sun data can be found in your book but if you think for a minute about the object distance, you may be able to save yourself some time.) <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Explanation / Answer
1)1/f=(n-1)*(1/R1+1/R2)
or 1/f=(1.5-1)*(1/10)
or f=20 cm
b)power=100/20
=5 D
c)1/u +1/v=1/f
since u is infinity
so v=f
or v=20 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.