Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two objects, with masses m1 and m2, are originally a distance 10km apart. The ma

ID: 2101254 • Letter: T

Question


Two objects, with masses m1 and m2, are originally a distance 10km apart. The magnitude of the gravitational force between them is 2000N. The masses are changed to 2m1 and 2m2, and the distance is changed to 40km. The magnitude of the new gravitational force is = ?N
Mark for Review What's This?



A 1.5-kg mass is attached to the end of a 0.5-m string. The system is whirled in a horizontal circular path. If the maximum tension that the string can withstand is 200 N. What is the maximum speed of the mass if the string is not to break? Answer ?m/s


A frictionless curve of radius 200 m, banked at an angle of 45 degrees, may be safely negotiated at a speed of ? m/s



A 1500 kg car rounds a curve with a radius of curvature of 50 meters at a speed of 70 km/h. What is its coefficient of friction (to 2 decimal digits)?


Explanation / Answer

new force is =2*2/4^2 F =500N
...........
mv^2/r =200
hence v = 8.16 m/s
..........
Ncos45 =mg

and N sin =mv^/r

hence v =gr =44.27 m/s

.................

mv^2/r =mg

70km/hr =19.44m/s

hence =0.77

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote