Two objects trawl toward! each other from rest. One object .accelerates at 2 m/s
ID: 1988419 • Letter: T
Question
Two objects trawl toward! each other from rest. One object .accelerates at 2 m/s' (object A) and the other accelerate at 1.75 m/s' (object B). If the two objects are initially 150 m away from each other, how far does object A travel before the two objects collide? What is the resultant velocity of the collision from part (a) if object A has a mass of 100 kg and object B has a mass of 95 kg? Include speed and direction. A constant force of 500 N pushes object A away from object B for 3 seconds at the moment of the collision. What is object A's new velocity? After the constant force in part (c) has stopped, how far would object A skid on the ground before halting to a stop if the coefficient of friction between the ground and object A is 0.50? What amount of force would it take for object A to come to a stop in 5 meters after the constant force in part (c) has stopped?Explanation / Answer
a)
let the distance traveled by object A with 2 m/s2 accelation be "s"m
then distance traveled by object B = 150-s m
s=0.5*2*t2 -----equ 1
150-s=0.5*1.75*t2 ------equ 2
substitute equation 1 in 2 we get
150-0.5*2*t2=0.5*1.75*t2
150 = 0.5*t2(2+1.75)
t = 8.944 s
so distance travelled by A = 0.5*2.*8.9442
= 80 m
distance travelled by B = 70 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.