The LGM-118 Peacekeeper rocket: The exhaust velocity for solid rocket fuels is ~
ID: 2099929 • Letter: T
Question
The LGM-118 Peacekeeper rocket:
The exhaust velocity for solid rocket fuels is ~3100 m/s. The first stage of this rocket burned for only 40 seconds. How much of the 49,000 kg of the first stage was fuel? What was the mass fraction (f) of the stage? What is the velocity at t = 40 seconds? What is the average acceleration during those forty seconds?
Here is the diagram that goes with this problem:
Stage | mass(kg) | T(MN) | Altitude (km)
1 49,000 2.20 23
--------------------------------------------------------------
2 27,000 1.20 58
--------------------------------------------------------------
3 7,700 0.29 213
--------------------------------------------------------------
payload 4,750 ------ 1120
Explanation / Answer
Payload = 4,750 Kg = Mass of rocket with empty fuel tanks
Mass of fuel = 49,000 - 4,750 = 44,250 kg
Mass Fraction = Mass of fuel/mass of Rocket with empty fuel tanks + 1 = 44250/4750 + 1= 10.3157
Velocity at end of stage 1 = 3100 * ln(10.3157) = 3100 * 2.333 = 7232.3 m/s
Average Accleration = Change in Velocity/Time = 7232.3/40 = 180.8075 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.