The Ksp for silver chloride (AgCl) is 1.77 × 10?10. Which of the following repre
ID: 959831 • Letter: T
Question
The Ksp for silver chloride (AgCl) is 1.77 × 10?10. Which of the following represents the Ksp expression for this substance?
Part #1 : The Ksp for silver chloride (AgCl) is 1.77 x 10 10 which of the following represents the Ksp expression for this substance? OA Ksp = [AgCl]/[Ag+][Cl-] OB Ksp = 1/[Ag+][Cl-] + - Part #2: You add 57.6 mL of a 0.487 M AgNO3 solution to 122.6 mL of a 0.198 M NaCl solution. Determine the concentration of Ag as if all remain dissolved. After, use your Ksp expression to determine if a precipitate will form. Which of the following represents what will occur and why? and Clions in solution O A A precipitation will not form, because QK OC A precipitation will form, because Q>K OD A precipitation will form, because QExplanation / Answer
Ksp = [Ag+] [Cl-]
number of moles of AgNO3 = 0.487 * 57.6 /1000 = 0.02805
number of moles of NaCl = 0.198 * 122.6 /1000 = 0.02427
Kip = [Ag+] [Cl-] = (0.02805)*(0.02427) = 6.807 * 10^-4
Ksp = 1.77 * 10^-10 hence Ksp < Kip so precitaion will form since Q > K
AgNo3 + NaCl -----> AgCl + NaNO3
initially 0.02805 0.02427 0 0
at equi (0.02805-x) (0.02427-x) X x
Kc = [AgCl] [NaNO3] / [AgNO3] [NaCl]
for complete dissociation and formed of AgCl = 0.02427 mol/L
since NaCl is limiting reagent and AgNO3 is excess reagent.
remainig AgNO3 = 0.02805 - 0.02427 = 0.00378
Concentration of AgNO3 = 0.00378 /(57.6 + 122.6) *1000
Concentration of AgNO3 = 0.02097 mol/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.