A lady, standing on level horizontal ground, throws a ball. When it leaves her h
ID: 2099078 • Letter: A
Question
A lady, standing on level horizontal ground, throws a ball. When it leaves her hand it is 2 m above the ground, its velocity is 25 ms?1 and it is travelling at an angle of 40? above the horizontal. Assume that the ball is a particle and that its weight is the only force that acts on the ball after it has left her hand.
Let A be the point where it leaves her hand, H be the point of maximum height and B be the point where it lands on the ground, as shown.
(a) Calculate the horizontal and vertical components of velocity at A.
(b) Find the time of flight from A to B.
(c) Find the horizontal distance that it travels.
(d) Find the maximum height of the ball above the ground.
Explanation / Answer
a)horizontal component = 25 cos 40 = 19.15 m/s
vertical component = 25 sin 40 = 16.07 m /s
d) in vertical direction at highest point
v^2 = u^2 - 2gh
0 = 16.07^2 - 2*9.8*h
h = 13.175 m
max height of ball above ground = 15.175 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.