Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question above! A fan at a rock concert is 50.0m from the stage, and at this poi

ID: 2098858 • Letter: Q

Question

Question above!

A fan at a rock concert is 50.0m from the stage, and at this point the sound intensity level is 115dB Sound is detected when a sound wave causes the tympanic membrane (the eardrum) to vibrate. Typically, the diameter of this membrane is about 8.40mm in humans Part A How much energy is transferred to her eardrums each second ? Part B How fast would a 2.00mg mosquito have to fly to have this much kinetic energy? Part C How fast a typical 2.0 mg mosquito would have to fly (in mm/s) to have an amount of energy delivered to the eardrum each second when someone whispers (20 dB) a secret in your ear? Part D Compare the mosquito's speeds found in parts (B) and (C). Please enter your answer as a number (factor) without the units.

Explanation / Answer


a)? = 10log(I/IO)
115 = I0 log (I/ 10 ^-12)
I = (10-12 W/M^2)*10(115/10)
I = 0.326228 W/M^2

Now,

pi*(0.00420 m)2*0.316228 W/m2
E = 17.5 ?J

b)Ke = 0.5*m*v2

v = sqrt(2*(0.0000175246 kgm^2/s^2)/0.002 kg)
v = 0.13238 m/s

c))? = 10log(I/IO)

20 = 10 log (I /10^-12)
I = (10-12 W/M^2)*10(20/10)
I = 10^-10 W/M^2

E = pi * (0.00420^2) * 10^-10

= 5.54 * 10 ^ -15 W

5.54*10^-15 = 0.5 * 2* 10^-3 * V^2

V = 2.35 * 10^-6 m/s

d) the speed of the mosquito in case B is greater than that in C.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote