easy points A model airplane with mass 0.760 kg is tethered to the ground by a w
ID: 2098518 • Letter: E
Question
easy points
A model airplane with mass 0.760 kg is tethered to the ground by a wire so that it flies in a horizontal circle 30.1 m in radius. The airplane engine provides a net thrust of 0.801 N perpendicular to the tethering wire. Find the magnitude of the torque the net thrust produces about the center of the circle. N middot m Find the magnitude of the angular acceleration of the airplane. rad/s2 Find the magnitude of the translational acceleration of the airplane tangent to its flight path. m/s2Explanation / Answer
a)
T = r * Fthrust * sin theta
= 30.1 * 0.801
= 24.11 Nm
------------------------------------
b)
I = M R^2 = 0.76 * 30.1^2 = 688.57 kgm2
T = I alpha
alpha = T / I
= 24.11 / 688.57
= 0.035 rad/s2
-----------------------------------
c)
a = r alpha
= 30.1 * 0.035
= 1.05 m/s2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.