Two forces, of magnitudes F1 = 70.0 N and F2 = 50.0 N , act in opposite directio
ID: 2098241 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 70.0 N and F2 = 50.0 N , act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1)Initially, the center of the block is at position xi = -1.00 cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 5.00 cm .
A) Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 70.0 N as the block moves from xi = -1.00 cm to xf = 5.00 cm
B) Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 50.0 N as the block moves from xi = -1.00 cm to xf = 5.00 cm
C) What is the net work done on the block by the two forces?
Explanation / Answer
a) W1=F1*(xf-xi)=70*6=420 J
b) W2=F2*(xf-xi)=-50*6=-300J
c) net work done =420-300=120 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.