A particle with mass 2.71 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal
ID: 2098195 • Letter: A
Question
A particle with mass 2.71 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal spring. A student measures an amplitude of 0.845 m and a duration of 129 s for 67 cycles of oscillation. Find the frequency, f, the speed at the equilibrium position, vmax, the spring constant, k, the potential energy at an endpoint, Umax, the potential energy when the particle is located 34.1% of the amplitude away from the equiliibrium position, U, and the kinetic energy, K, and the speed, v, at the same position.
f=___HZ
Vmax=___m/s
k=___N/m
Umax=___J
U=___J
K=___J
v=___m/s
Explanation / Answer
f=67/129=.519 sec-1
Vmax=A*omega=A*2*pi*f=2.754 m/sec
k=m*omega^2=28.78
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.