A particle with charge - 10^-19 C and mass 10^-31 kg experiences an electric fie
ID: 1535946 • Letter: A
Question
A particle with charge - 10^-19 C and mass 10^-31 kg experiences an electric field of 10^9 N/C; see Figure 3. The particle is initially at rest (immobile) and starts at x =0. Circle your answers! What is the potential difference between the plates V_ = V_b - V_a? 2- What is the surface charge density on each plate (if you assume the plates to be infinite)? For this question you will take _0 = 9 times 10^-12. Give the potential difference V_bx = V_b - V(x) for any x between the plate What is the velocity of the electron when it reaches plate BExplanation / Answer
1. Electric Field= V/dSo, potential difference = E.d= 10^9*5*10^-10=.5V
2. Electric field=sigma/epsilon
So, surface charge density, sigma =E*epsilon=10^9*9*10^-12=.009 C/sq m
3.E=V/x=sigma/epsilon
So, V=sigma*x/epsilon
4. .5mv^2=qV
So, v=sqrt(2qV/m)=10^6 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.