Two converging lenses are placed 34.0 cm apart. The focal length of the lens on
ID: 2098015 • Letter: T
Question
Two converging lenses are placed 34.0 cm apart. The focal length of the lens on the right is 21.5 cm, and the focal length of the lens on the left is 15.0 cm. An object is placed to the left of the 15.0 cm focal-length lens. A final image from both lenses is inverted and located halfway between the two lenses. How far to the left of the 15.0 cm focal-length lens is the original object? Two converging lenses are placed 34.0 cm apart. The focal length of the lens on the right is 21.5 cm, and the focal length of the lens on the left is 15.0 cm. An object is placed to the left of the 15.0 cm focal-length lens. A final image from both lenses is inverted and located halfway between the two lenses. How far to the left of the 15.0 cm focal-length lens is the original object?Explanation / Answer
1/v1 - 1/u1 = 1/15
v2= 34/2 -17cm
-1/17 - 1/u2 = 1/21.5
u2 = -9.49 cm
so v1 = 34-9.49 = 24.50 cm
so 1/24.5 - 1/u1 = 1/15
this gives u1 = -38.68 cm that is the object was at this distance left to the left lens
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.