Two converging lenses are placed D = 60.0 cm apart. The initial object is placed
ID: 1782342 • Letter: T
Question
Two converging lenses are placed D = 60.0 cm apart. The initial object is placed o1 = 28.7 cm in front of the first lens. The focal length of the second lens is known to be f2 = 25.3 cm which produces an image on a screen 17.3 cm from the second lens. (Figure 1)
Part A
What is the focal length of the first lens?
Part B
What is the total linear magnification for the system?
Part C
If the screen is moved to twice it's distance from the second lens and the lenses are left in place, where should the first object be moved to produce a clear image on the screen?
Part D
What is the total linear magnification for this second arrangement?
01 Initial Object 2 ScreenExplanation / Answer
a)
for the second lens :
f2 = 25.3 cm
do2 = object distance for second lens
di2 = image distance for second lens = 17.3 cm
using the lens equation
1/f2 = 1/do2 + 1/di2
1/25.3 = 1/do2 + 1/17.3
do2 = - 54.7 cm
di1 = image distance for lens 1 = D + 54.7 = 60 + 54.7 = 114.7 cm
f1 = ?
do1 = object distance for lens 1 = 28.7 cm
using the equation
1/f1 = 1/do1 + 1/di1
1/f1 = 1/28.7 + 1/114.7
f1 = 22.96
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.