A 15 metric ton train moves toward the south at 60 m/s. At what speed must it tr
ID: 2097452 • Letter: A
Question
A 15 metric ton train moves toward the south at 60 m/s. At what speed must it travel to have four times its original momentum? A metric ton is 1000 kg. Answer in units of m/s= (240) 1) At what speed must it travel to have a momentum of 4 A 15 metric ton train moves toward the south at 60 m/s. At what speed must it travel to have four times its original momentum? A metric ton is 1000 kg. Answer in units of m/s= (240) 1) At what speed must it travel to have a momentum of 4 A 15 metric ton train moves toward the south at 60 m/s. At what speed must it travel to have four times its original momentum? A metric ton is 1000 kg. Answer in units of m/s= (240) 1) At what speed must it travel to have a momentum of 4 1) At what speed must it travel to have a momentum of 4Explanation / Answer
1) m = 1000 kg
p = mv
4 x 10^5 = 15000 x v
v = 26.67 m/s
2) 4 x 10^5 = (15000 +m) x 25
m = 1000 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.