7. In the figure below, a string, tied to a sinusoidal oscillator at P and runni
ID: 2095311 • Letter: 7
Question
7. In the figure below, a string, tied to a sinusoidal oscillator at P and running over a support
at Q, is stretched by a block of mass m. Separation L = 1.20 m, linear mass density ? =
1.6 g/m, and the oscillator frequency f = 120 Hz. The amplitude of the motion at P is small
enough for that point to be considered a node. A node also exists at Q.
(a) What mass m allows the oscillator to set up the fourth harmonic on the string?
(b) What standing wave mode, if any, can be set up if m = 1.00 kg?
Please explain fully. I want to understand the problem, not just get the answer.
Explanation / Answer
For part A)
Apply (v = sqrt{T/mu})
v = f(wavelength)
u = 1.6 g/m which is 1.6 X 10^-3 kg/m
For the fourth harmonic, the wevelength is half the string length = .6 m
(120)(.6) = (T/1.6 X 10^-3)^.5
T = 8.29 N
Mass = T/g = 8.29/9.8
mas = .846 kg
Part B
v = (9.8/1.6 X 10^-3)^.5
v = 78.26 m/s
v = f(wavelength)
78.26 = (120)(wavelength)
wavelength = .652 m
Can we form a perfect wavelength of .652 from the 1.2 m long string?
Look at harmonic series
f1 has wavenength of 2.4m
f2 will be 1.2 m
f3 will be .8 m
f4 will be .6 m
If we continue, we will be getting smaller, so the .652 fits somewhere between f3 and f4, therefore it will not give a perfect standing wave.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.