7. In the figure below, a 6.3 kg box sits on a frictionless surface with two for
ID: 1785013 • Letter: 7
Question
7. In the figure below, a 6.3 kg box sits on a frictionless surface with two forces acting on it. What is the magnitude of the horizontal accelera- tion of the box? 7.7 N 3.5 N 40 a) 4.49 m/s2 b) 2.83 m/s2 3.37 m/s2 d) 1.49 m/s e) 5.61 m/s2 8. A 10 kg box is starts at rest, and then a net force of 35 N is applied to the box for 7.6s. What is the speed of the box at the end of the 7.6 s? a) 26.6 m/s b) 12.69 m/s c) 51.82m/s d) 31.87m/s e) 43.45 m/s 9. A woman pulls a 4 kg sled by a rope at an angle of 65° above the hor izontal. If she exerts a force of 12 N and the sled moves at a constant velocity, what is the coefficient of friction between the sled and the ground? a) 0.18 b) 0.09Explanation / Answer
a) net force = 3.5 +7.7 cos 40 = 9.4 N apprx
a=F/m =9.4/6.3= 1.49 m/s^2
b) F = m ( v-u)/t
35 = 10 (v-0) / 7.6
v= 26.6 m/s
9)
N = 4x9.8 - (12 sin 65 )= 28.325 N
fs = u ( N)
12= u ( 28.325)
uk = 0.423 apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.