A cylinder with radius r 1 = 1.15m has a hole through the side with a net mass m
ID: 2095066 • Letter: A
Question
A cylinder with radius r1 = 1.15m has a hole through the side with a net mass m1 = 5.02kg. A longer but radially smaller cylinder is then stuck through the hole in the radially larger cylinder as shown in the above diagram. The mass of the longer cylinder is m2 = 4.95kg and has a radius of r2 = 0.237m. The center of the long cylinder is a distance of R = r1 - r2 from the center of the shorter but radially larger cylinder. What is the angular momentum of the system when we apply an angular velocity of ? = 3.05rad/s about the center axis of the longer cylinder?
Explanation / Answer
angular momentum of the system L= IW
I =[Mrod*r1^2/2]+[Mdisk*(r1-r2)^2/2]
L =6.8 kgm^2s^-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.