A cylinder with radius r 1 = 1.15m has a hole through the side with a net mass m
ID: 2094003 • Letter: A
Question
A cylinder with radius r1= 1.15m has a hole through the side with a net mass m1= 5.02kg. A longer but radially smaller cylinder is then stuck through the hole in the radially larger cylinder as shown in the above diagram. The mass of the longer cylinder is m2= 4.95kg and has a radius of r2= 0.237m. The center of the long cylinder is a distance of R = r1- r2from the center of the shorter but radially larger cylinder. What is the torque on the object when we apply an angular acceleration of ? = 3.05rad/s2about the center axis of the longer (radially small) cylinder?
Answer inkg m2/s2
Explanation / Answer
I of system = 4.95 x 0.237^2/2 + [ 5.02 x 1.15^2 /2 + 5.02 x (1.15 - 0.237)^2]
I = 7.64 kg.m^2
torqu = I x angular acceleration = 7.64 x 3.05 = 23.31 kgm^2/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.