A 30 g steel ball bounces elastically on a steel plate, always returning to the
ID: 2095053 • Letter: A
Question
A 30 g steel ball bounces elastically on a steel plate, always returning to the same maximum height h = 14.2 m.a) With what speed does the ball leave the plate?
b) What is the magnitude of the total change in momentum of the ball with each bounce?
c) What is the magnitude of the total momentum the ball transfers to the plate at each bounce?
d) What is the time interval between bounces?
e) Averaged over a long time interval, what is the magnitude of the rate at which momentum is transferred to the plate?
f) What is the magnitude of the average force exerted by the ball on the plate?
g) What is the weight of the ball?
Explanation / Answer
v =(2gh) =16.68 m/s
hence momentum transfer =2mv =1 Nm
time between cosecutive bounses = 2*16.68/9.8 =3.4 sec
avg rate of momentum =1/3.4 =0.294 N
rate of change of momentum is force hence avg force exerted is equal to 0.294 N
mss of ball is 30 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.